Czy myśleliście kiedyś o tym, żeby spróbować swoich sił w makramie? Na pewno widzicie w Internecie, jak bardzo stała się ona popularna. Sklepy sieciowe zasypują nas makramowymi dodatkami do domu, poszerza się również społeczność rękodzielników, którzy ją wykonują.
Makrama wraca do łask! Nic dziwnego – nie dość, że jest modna, efektowna, nadaje piękny charakter wnętrzu, to jeszcze bardzo łatwo ją wykonać samodzielnie! Praca z makramą uczy cierpliwości i niesamowicie odpręża. Nie potrzebujemy do niej żadnych zmyślnych narzędzi – wystarczy praca naszych rąk i nieco wolnego czasu. Daje ona mnóstwo możliwości – wykonamy z niej produkty typowo dekoracyjne (makrama ścienna, łapacz snów, ozdobna poszewka na poduszkę), ale również użytkowe, takie jak kwietniki, hamaki, huśtawki, torby czy biżuterię.
Jednak aby rozpocząć satysfakcjonującą przygodę z makramą, dobrze jest się do tego porządnie przygotować! Zebrałam dla Was najważniejsze informacje i porady, które mogą się Wam przydać na początek!
- Rzecz najważniejsza – SZNURKI
Aby zacząć pleść metodą makramy, warto zaopatrzyć się w dobry sznurek. Na rynku jest cała gama sznurków o różnej grubości, strukturze oraz jakości. Żeby nie naciąć się na zły sznurek i tym samym, nie zrazić się do makramy już od samego początku, dobrze jest znać jego podstawowe rodzaje:
- pleciony (z rdzeniem bawełnianym, poliestrowym lub bez rdzenia)
- skręcany pojedynczo
- skręcany potrójnie (tzn. 3PLY)
Na sam początek polecam sznurek pleciony o grubości 3 lub 5mm (są również grubsze, są także cieńsze – jednak te grubości polecane są najczęściej osobom zupełnie początkującym). Zwróćcie uwagę na wypełnienie sznurka: poliestrowe oraz bawełniane. Poliestrowe jest twardsze, sztuczne, sztywniejsze. Jest on też nieco tańszy. Na takim sznurku pracuje się bardzo dobrze – używam takiego od kilku lat. Rdzeń bawełniany natomiast to po prostu zwój włókien bawełnianych – sznurek jest przez to bardziej miękki, giętki oraz oczywiście – bardziej eko. Praca na nim wymaga więcej czasu, ponieważ taki sznurek z reguły jest nieco cieńszy od tego z rdzeniem poliestrowym.
Sznurki bawełniane możemy wykorzystać właściwie do większości makramowych projektów: makram, kwietników, łapaczy snów, bieżników, abażurów, torebek…
Sznurki skręcane pojedynczo i potrójnie polecam na późniejszym etapie przygody z makramą. Są one bardziej wymagające w pracy i dość kapryśne. Ale jednocześnie niesamowicie efektowne. Jeśli kiedyś widzieliście aniołki, laleczki, piórka czy liście wykonane ze sznurka, to wykorzystano do nich właśnie sznurki skręcane pojedynczo. Z łatwością można je rozczesać, utrwalić krochmalem lub specjalnym sprayem i dają wspaniały efekt.
Sznurki skręcane potrójnie (3PLY) są grubsze, twardsze i wyglądem przypominają linę żeglarską. Używamy ich przede wszystkim do prac, które wymagają uniesienia, utrzymania znacznego ciężaru: hamaki, huśtawki, kołyski dla dzieci, makramowe półki. Oczywiście, sprawdzą się również przy typowo dekoracyjnych projektach! Ich potrójnie skręcana struktura sprawia, że każdy sznurek można delikatnie rozpleść na 3 oddzielne albo rozczesać podobnie jak sznurki skręcane pojedynczo. Jednak ich trwałość, wytrzymałość i odporność na rozciąganie sprawiają, że idealnie nadają się do typowo użytkowych prac.
Sznurki zakupisz u nas w sklepie: https://zaplecionka.pl/kategoria-produktu/sznurki-do-makramy/
2. Rzecz równie ważna – PRZYBORY
Można by pomyśleć, że wybór odpowiednich akcesoriów i przyborów to błahostka – nic bardziej mylnego. Ostre nożyczki to w makramie PODSTAWA. Warto zainwestować w dobre nożyczki krawieckie, które nie będą szarpały sznurka i tępią się wolniej, niż tradycyjne nożyczki biurowe.
Jeśli chcecie zacząć od makramowego kwietnika (idealny projekt na początek), polecam zaopatrzyć się w drewniane kółko, które posłuży Wam do uplecenia kwietnika podsufitowego. Natomiast jeśli macie ochotę upleść prostą makramę ścienną, świetnie sprawdzi się gładki profil drewniany o dowolnej długości lub po prostu kij znaleziony w lesie (chociaż tu należy uważać na korę, naturalną krzywiznę patyka i inne “przeszkadzacze”). Do łapacza snów polecam obręcz metalową lub ze sklejki – ta ze sklejki jest bardziej tępa, więc sznurki będą się na niej lepiej zaplatały i trzymały.
Jest też cała gama dodatków, które uatrakcyjnią Wasz projekt: drewniane koraliki, wstążki, tasiemki, sznurek jutowy…. W makramie można postawić na totalny minimalizm, albo zupełnie puścić wodze fantazji i stworzyć coś absolutnie przekombinowanego! Tylko wyobraźnia nas ogranicza.
Ostre nożyczki, profile i inne niezbędne przybory znajdziesz tu: https://zaplecionka.pl/kategoria-produktu/akcesoria/
3. I wreszcie coś, co jest niezbędne w rękodziele: ERGONOMIA PRACY
Praca nad makramą trwa od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Wszystko zależy od złożoności projektu, Waszych ambicji oraz oczywiście – ilości wolnego czasu. Jeśli jednak planujecie długi wieczór z makramą, warto przygotować sobie stanowisko pracy, które zapewni Wam wygodę, komfort i oszczędzi bólu pleców (które niestety się zdarzają).
Na początku zazwyczaj pleciemy gdziekolwiek – na krześle, na drzwiach, na siedząco, skuleni w pół… Pozycja jest jednak bardzo istotna. Jeśli więc chcecie zadbać o siebie i swoją postawę, polecam zaopatrzyć się w najprostszy wieszak na ubrania z Ikei (https://www.ikea.com/pl/pl/p/mulig-wieszak-na-ubrania-bialy-60179434/) – jednorazowy wydatek to 39zł, a zapewnicie sobie absolutny komfort plecenia. Na takim wieszaku zawieszacie haczyki, na haczykach kijek i… pleciecie! 🙂
PODSUMOWANIE
W makramie ważny jest relaks! To ma być przede wszystkim przyjemność. Mi osobiście makrama kojarzy się w odpoczynkiem i wyciszeniem. Kiedy więc macie już wszystkie podstawowe przybory, idzie długi wieczór i planujecie spędzić go ze sznurkiem w ręku, polecam skorzystać jeszcze z 3 tricków:
- Zaparzcie sobie aromatyczną herbatkę (na upał polecam pyszną lemoniadę)
- Zapalcie świeczkę zapachową
- Włączcie ulubioną muzykę, serial lub jakikolwiek inny ulubiony szum
Ja to nazywam UMILACZE 🙂 One na pewno sprawią, że Wasz wieczór z makramą będzie jeszcze przyjemniejszy.
Mam nadzieję, że powyższe informacje przybliżą Was do rozpoczęcia przygody z makramą. Pamiętajcie, że w naszym sklepie możecie nabyć wszystkie niezbędne materiały. Odwiedźcie nas również na Facebooku: Zaplecionka_makrama oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/zaplecionka/
W razie pytań, służę pomocą!